Прорізування зубів — досить болючий процес, який може супроводжуватися певними ускладненнями.

Терміни прорізування зубів залежать від генетичної схильності малюка, а також від особливостей його організму. У когось, цей процес починається раніше, у когось пізніше, але в середньому у немовлят він починається в шість місяців.

Існує особливий порядок прорізування і парність прорізування постійних зубів. Парність прорізування означає, що однойменні зуби на кожній половині щелепи прорізуються одночасно, наприклад 2 нижніх центральних різця.

Прорізування зубів відбувається в певній послідовності, що забезпечує формування правильного прикусу, причому встановлені середні терміни прорізування кожного зуба з урахуванням їх невеликих природних відхилень в ту або іншу сторону. І тільки різкі відхилення від природних термінів прорізування зубів розглядаються лікарем як аномалія, що відображає загальний стан організму дитини, а також наявність можливих патологічних процесів.

Послідовність прорізування постійних зубів:

 • Перші моляри ( «шості зуби») — з’являються позаду другого молочного моляра відразу постійними в 6-7 років.
 • Центральні різці — заміщають випалі центральні молочні різці.
 • Бічні різці — заміщають випалі бічні молочні різці.
 • Перші премоляри ( «четверті зуби») заміщають перші молочні моляри.
 • Ікла заміщають випалі молочні ікла
 • Другі премоляри ( «п’яті зуби») заміщають другі молочні моляри.
 • Другі моляри ( «сьомі зуби») з’являються відразу постійними в 11-13 років.
 • Треті моляри ( «зуби мудрості») з’являються відразу постійними і можуть прорізатися в будь-який час після 16 років. У багатьох людей зуби мудрості можуть повністю бути
  відсутніми.
 • Нижні зуби прорізуються раніше, ніж верхні. Часто винятком є премоляри.

Порядок і терміни прорізування постійних зубів

Прорізування зубів у дітей

Багато батьків з жахом згадують ті дні і особливо ночі, коли почнеться прорізування зубів у дітей. Чого тільки вони не робили, щоб втішити, зменшити біль і неспокій, допомогти: холодили, мазали, качали, співали, разом щось гризли і плакали.

У когось проблема була іншою: ось уже скоро рік, а прорізування зубів нема.

Прорізування зубів у дітей зазвичай починається ближче до напівроку, в середньому до року малюк має вісім різців, а прорізування всіх 20 молочних зубів має завершитися до 2,5-3 років. Однак терміни прорізування зубів можуть сильно варіюватися — вони залежать від спадковості, харчування дитини. Тому наведені тут вікові проміжки дуже приблизні.

Нічого страшного не відбувається, якщо прорізування молочних зубів дитини трохи запізнюється — безліч здорових дітей мають до року не по вісім, а по шість зубів, нерідко до двох років зубний ряд представлений не десятьма, а вісьмома молочними зубами і укомплектовується на 100% тільки до трьох років. Був час, коли вважалося, що пізня поява зубів обумовлена рахітом, однак це не так! Багато досліджень в цій області показують, що затримка появи зубів властива багатьом малюкам, що нормально розвиваються.

Нерідко молочні зуби розташовуються асиметрично. Неправильне розташування молочних зубів не вважається захворюванням. Такий «безпорядок» може бути тимчасовим, і виправитися до повного формування тимчасового зубного ряду. Далі в результаті пережовування їжі молочні зуби «притираються» і стають на місце.

Ось так прорізуються тимчасові зуби (вказано по місяцях):

 

Таблиця термінів прорізування постійних зубів:

 

 

Бувають випадки, коли постійні зуби не прорізаються по тих чи інших причинах, в таких випадках батькам потрібно звертатися до лікарів стоматологів, з метою консультації, і виявлення причини чому так відбувається. Рання діагностика різних вад щелепно-лицевої ділянки в дитячій стоматології має дуже велике значення в період змінного прикусу.

При обстеженні стоматологічного пацієнта використовуються основні і додаткові методи.

Основні методи складаються з суб'єктивного (опитування хворого) і об'єктивного обстеження хворого (огляд, зондування, перкусія, пальпація)

Рентгенологічні методи використовуються як додаткові в діагностиці.

На добре виконаних рентгенограмах виразно видно структуру кісткової тканини. Малюнок кістки обумовлений наявністю в губчастій речовині і в кортикальному шарі кісткових балочок і трабекули, між якою розташовується кістковий мозок. Кісткові балочки верхньої щелепи мають вертикальний напрям, що відповідає силовому навантаженню, яке надається на неї. Верхньощелепна пазуха, носові ходи, порожнина очної ямки, лобова пазуха представляються у вигляді чітко окреслених порожнин.

Панорамна рентгенографія знайшла широке розповсюдження. Особливістю цього методу є те, що на плівці одночасно виходить зображення всіх зубів і кісткової тканини верхньої та нижньої щелепи . Панорамні рентгенограми збільшують зображення в ?–2 рази і добре відображають структуру кісткової тканини. Тому вони застосовуються для оцінки загального стану зубощелепної системи, визначення стану пародонту у ділянці всіх наявних зубів. Проте для уточнення окремих деталей іноді виникає необхідність зробити «прицільні» рентгенівські знімки.

Ортопантомографія дає можливість одержати збільшене зображення зігнутих верхніх і нижніх щелеп на одній плівці. Це дозволяє провести порівняння стану кісткової тканини на різних ділянках.

Томографія дозволяє одержати пошарове рентгенівське зображення кістки, розташованого в глибині тканини. За допомогою такого методу можна одержати уявлення про пошаровий стан тканини. Цей метод застосовується для виявлення осередків ураження обмежених розмірів, розташованих в глибоких шарах.

Автор статті - лікар-стоматолог-хірург КМУ "Міська дитяча стоматологічна поліклініка"

Довганюк Олександр Валерійович