Яка роль тимчасових (молочних) зубів?

Тимчасові зуби забезпечують фунцію жування, мови дитини, вони допомагають постійним зубам правильно прорізатися і розміститися. Приблизно у віці 3-4 роки корені тимчасових зубів починають розсмоктуватися для забезпечення прорізування постійних. Це природний процес і не потребує ніякого втручання лікаря, як правило.

 

Чи потрібно видаляти?

Буває, що постійний зуб вже прорізався, а тичасовий (або його залишки) ще тримаються. Це може створювати дитині проблеми, тому у цьому випадку лікар-стоматолог проводить видалення.

Але дуже не бажано видаляти тимчасові зуби передчасно. Передчасним вважається видалення зуба, коли до появи нового залишається більше року. В такому випадку сусідні зуби прагнуть зайняти звільнене місце і в результаті постійні зуби можуть прорізатися неправильно. Це призведе до потреби в ортодонтичному лікуванні брекет-системою чи знімними апаратами.

Тому таке видалення слід проводити тільки при крайній необхідності. Якщо вже це сталося, потрібно звернутися до ортодонта для заміщення дефекту зубного ряду та тимчасового протезування (утримання місця для постійного зуба)

Випадки, коли видалення проводиться:

  1. Молочний зуб зруйнований карієсом настільки, що його неможливо відновити;
  2. Зуб, який з яких-небудь причин неможливо лікувати;
  3. Постійний зуб вже видно, а молочний навіть не хитається;
  4. Утворення кісти на коренях зуба;
  5. Важкий періодонтит або пульпіт, особливо якщо запалення загрожує загибеллю зачатка постійного зуба чи взагальному здоров'ю дитини;
  6. Розсмоктування коренів відбувається із затримкою, що перешкоджає прорізуванню постійного зуба;

Видалення проводиться, як правило, під місцевим знеболенням. Якщо зуб хитається, то достатньо нанести аплікаційну анестезію (спрей або спеціальний гель). Але деколи цього не достатньо і лікар-стоматолог проводить інфільтраційне знеболення за допомогою ін'єкції. Варто перед цим зробити алергопроби на чутливість дитини до препарату, який буде вводитися. Батькам слід морально підготувати дитину до такого прийому у стоматолога. Інакше буде необхідність у загальному знеболенні (наркозі)